NADÁCIA VEOLIA SLOVENSKO OPÄŤ PODPORILA KOMUNITNÝ ŽIVOT V BRATISLAVE
Nadácia Veolia Slovensko spustila v priebehu leta 2. ročník programu Komunitné granty, ktorý je určený pre širokú verejnosť, neziskové organizácie, športové kluby, či školské zariadenia.
Tento rok mohli o podporu požiadať organizácie z troch bratislavských mestských častí - Petržalka, Dúbravka a Podunajské Biskupice. Predkladané projekty sa mali primárne orientovať na sféry podpory vzdelávania, životného prostredia, zlepšenia života komunity, či podpory športujúcej mládeže. Počas obdobia 3 mesiacov, kedy bola grantová schéma otvorená, prišlo od žiadateľov celkovo 74 žiadostí.
Správna rada Nadácie Veolia Slovensko zasadla koncom októbra, aby dôkladne posúdila zámer jednotlivých projektov a ich dopad na rozvoj komunity. Rozhodla, že Komunitný grant tentokrát získa 9 zaujímavých projektov - 4 v Petržalke, 2 v Dúbravke, 2 v Podunajských Biskupiciach a 1 s presahom na viaceré mestské časti.
Žiadatelia si na realizáciu projektov rozdelia sumu 24 500 € od Nadácie Veolia Slovensko. Projekty boli zrealizované do konca roka 2024.
1. Zero waste Slovakia - Naučme deti, ako žiť bez odpadu
Petra Slezáková z iniciatívy Zero Waste Slovakia pripravila pre žiakov 1. stupňa piatich petržalských základných škôl (ZŠ Holíčska, ZŠ Černyševského, ZŠ Pankúchova, ZŠ Gessayova, ZŠ Nobelovo námestie) 20 workshopov, na ktorých sa interaktívnou formou dozvedeli, koľko odpadu na Slovensku tvoríme, čo sa s ním deje po vyhodení a aké problémy to spôsobuje životnému prostrediu. Na príklade bežného dňa sa zamerali na možnosti, ako zamedziť vzniku odpadu napríklad pri nákupe potravín a drogérie, pri osobnej hygiene, pri konzumácii desiatej či pri umývaní riadu. Vďaka hre Daj odpadu druhú šancu dostala priestor aj ich fantázia, keďže ich úlohou bolo vymyslieť rôzne formy využitia predmetov, ktoré už boli určené na vyhodenie, ako napríklad rolka z toaletného papiera, staré deravé tričko, deravé pančuchy či roztrhnuté rifle. Deti sa tak naučili, že nie všetko musíme hneď vyhadzovať, pretože mnohým veciam vieme dať nový účel alebo ich opraviť.
Vďaka podpore od Nadácie Veolia Slovensko sa zhruba 500 detí oboznámilo s konceptom zero waste života. Veríme, že aj vďaka tomu sa naučia zodpovednejšie pristupovať k predmetom dennej potreby a k ochrane životného prostredia.
2. Permoníci - Tvoríme v envirodielničke
Občianske združenie Permoníci prevádzkuje na Jasovskej ulici Tvorivú Envirodielničku, ktorú sa počas roka podarilo finálne dozariaďovať. Vďaka finančnej podpore od Nadácie Veolia Slovensko boli zakúpené zatemňovacie závesy, mikrofón s reproduktorom, ktoré pomáhajú pri prednáškach a besedách v priestoroch a tiež rôzny materiál na tvorenie (vlna, farby, drevo, rôzne klince, skrutky, lepidlo...) a ďalšie potrebné náradie. Časť financií sa využila aj na úhradu nákladov spojených s užívaním priestorov. V Envirodielničke sa podarilo zorganizovať niekoľko besied na zaujímavé témy o rastlinách a živočíchoch (Pasenie je spása, Sťahovavé vtáky, Žaby, Huby, Spoznávame netopiere), o histórii, klimatických zmenách či o tom, ako sa pripravuje predpoveď počasia. Tieto besedy pre deti aj dospelých dostali pomenovanie Pondelkové štebotačky. Okrem nich prebiehali aj tematické tvorivé dielne, na ktorých si účastníci vyrábali sviečky z včelieho vosku, mini veľkonočné košíky, náušnice a prívesky, pohľadnice či drevené domčeky. Niekoľko aktivít prebehlo aj v exteriéri. V zime účastníci prikrmovali vtáctvo vlastnoručne vytvorenými lojovými guľami a jednoduchými upcyklovanými kŕmidlami, na jar rozvešiavali nové vtáčie búdky a pomáhali aj pri úprave brehov na petržalskej strane Dunaja, aby sa mohli zahniezdiť brehule hnedé.
3. Kultúrne zariadenia Petržalky - Rekonštrukcia betónovej plastiky Radosť
Na monumentálnej betónovej plastike Radosť, ktorú vytvoril významný slovenský architekt Dušan Kuzma spolu so svojím synom Pavlom Kuzmom, sa v apríli tohto roka začali rekonštrukčné práce. Kultúrne zariadenia Petržalky, ktoré majú toto dielo vo svojej správe, oslovili profesionálneho reštaurátora Denisa Dvorského, ktorý má bohaté skúsenosti aj s dielami z betónu, vystavenými poveternostným vplyvom.
Prvým krokom bolo vyčistenie diela tlakovým čističom, pri ktorom sa odstránili všetky nečistoty, nápisy, usadeniny, lišajníky, ale aj časť pôvodnej farby a zvetrané časti betónu. Potom sa po celej ploche diela aplikovali nátery proti biologickému znečisteniu a vykonala sa aj hĺbková petrifikácia. Tieto technológie slúžia na to, aby betón vydržal čo najdlhšie a nedegradoval pôsobením dažďa, vetra a mrazu. Všetky praskliny a chýbajúce časti sa zatmelili. Po konzultácii so spoluautorom diela a na základe pôvodných fotografií sa vybrali presné odtiene jednotlivých farieb. Nasledovalo maľovanie paropriepustným náterom a na záver zakonzervovanie celej plochy samočistiacim náterom, ktorý zaručí dielu nový vzhľad po dlhú dobu. Jednotlivé práce bolo potrebné vykonávať po etapách, a tak bola rekonštrukcia, na ktorú finančne prispela Nadácia Veolia Slovensko prostredníctvom Komunitného grantu, úspešne ukončená na konci júla 2024.
4. Centrum voľného času, Gessayova - Záhrada pre všetkých
V Centre voľného času na Gessayovej ulici počas roka postupne prebiehala revitalizácia komunitnej záhrady. Jej cieľom bolo vytvoriť príjemný priestor, v ktorom môžu tráviť voľný čas deti, ale aj dospelí. Najskôr sa zabezpečila inštalácia kvetináčov, ktoré vytvorili príjemné prostredie na pestovanie rastlín. Nasledovala realizácia vonkajšieho šachového stola, ktorý návštevníkom poskytuje priestor na oddych a stretávanie sa. V rámci projektu pribudli aj kamenné šľapáky, záhradné lavičky a ďalšie záhradné prvky, ktoré skrášľujú a obohacujú celý priestor. Záhrada je určená pre rodičov s deťmi, pre členov záujmových útvarov centra voľného času, ako aj pre mládež. Priestor sa využíva na príležitostné aktivity a podujatia a na denné letné tábory. Finančná podpora od Nadácie Veolia Slovensko pomohla pretvoriť ho na miesto pre celú komunitu.
5. Hestia, n. o. - Komunitný park "Inklúzia" pre klientov a sídlisko v Dúbravke
Podporou projektu zo strany „Nadácie Veolia Slovensko“ s názvom Park „Inklúzia“, môžeme v záhrade konečne napĺňať svoju víziu a stratégiu otvorenia parku aj pre okolitú komunitu. Našim cieľom je v blízkej budúcnosti búrať „bariéry a ploty“, ktoré sú medzi nami, sídliskom a komunitami. Nechceme byť izolovaným zariadením oddeleným od sídliska. Projektom otvárame a rozvíjame v parku spoločenský život, kde budeme spájať sídlisko, našich znevýhodnených klientov podujatiami, kultúrnymi vystúpeniami, prednáškami, spirituálnymi stretnutiami, opekaním dobrôt, spájaním detí so špeciálnymi potrebami s našimi seniormi. Zároveň prísne dbáme o bezpečie našich klientov a členov komunity Dúbravka.
Vďaka finančným prostriedkom z grantu sa podarilo realizovať rekonštrukčné práce na spevnení komunikačných plôch terasy pred 1. nadzemným podlažím. Komunikačné povrchy, ktoré boli predtým pokryté starým 40 ročným asfaltom, sú dnes vymenené a bezpečné pre chôdzu všetkých osôb ale najmä klientov zariadenia.
6. Rodinné centrum Macko - Vzdelávanie a rozvoj detí v RC Macko
7. Biskupice si pomáhajú, o. z. - Sadové úpravy - Detské ihrisko Učiteľská
8. OZ Cibuľa - Komunitná záhrada Podunajské Biskupice
9. KOGNEO - Organizácia 12 workshopov pre seniorov v oblasti kognitívnych a digitálnych zručností